Podcast
Sälj- & Marknadspodden
Anders Hermansson och Lars Dahlberg från Business Reflex träffar inspirerande personer inom digital marknadsföring och försäljning och pratar om de senaste trenderna och framgångssagorna.
Lyssna här eller på Spotify eller Apple Podcast.




Podd #256 – Henrik Larsson Broman om de fem rollerna som vinner komplexa affärer
87 procent av komplexa B2B-affärer går till leverantörer som var med tidigt i köpprocessen. Henrik Larsson Broman berättar vad studien Decision Code visar om hur kunder faktiskt köper.
Han sammanfattar det i fem roller som säljaren behöver ta: investerare, arkitekt, dirigent, skräddare och läkare.


Podd #255 – Du rekryterade säljare för att avlasta dig, men är ändå inblandad i alla affärer
Du rekryterade säljare för att avlasta dig – men du är ändå inblandad i alla deras affärer. Varför blir det så, och vad behöver vara på plats för att säljarna ska lyckas?
I det här avsnittet av Sälj- och Marknadspodden pratar Lars Dahlberg och Anders Hermansson om grundaren som inte kan släppa, vd:n som inte är säljare och varför tydlig ICP och process slår fler säljare.


Podd #254 – Ledningen sa segment A. Sex veckor senare drar alla åt olika håll
Ledningen har fattat beslutet: vi går mot segment A. Sex veckor senare drar marknad och sälj åt helt olika håll. Varför blir det så – och hur får man alla att gå i takt?
I det här avsnittet av Sälj- och Marknadspodden pratar Anders Hermansson och Lars Dahlberg om varför strategin sällan är problemet, utan att den inte exekveras synkroniserat.


Podd #253 – Alexander Liljeblad om AI-dimman
Sju av tio svenska företag tror att AI förändrar hur kunderna hittar dem. Bara en av fyra känner sig redo. Vad gör man åt det gapet?
I det här avsnittet av Sälj- och Marknadspodden pratar Lars Dahlberg med Alexander Liljeblad, Commercial Director på Loopia, om rapporten State of European Business 2026 och om hur man tar sig ur AI-dimman.


Podd #252 – Magnus Koch om att investera i tidiga bolag
Vad avgör om ett tidigt tillväxtbolag lyckas? Och varför handlar det så ofta om fokus, team och tålamod snarare än om själva idén?
I det här avsnittet av Sälj- och Marknadspodden pratar Lars Dahlberg med Magnus Koch, en av delägarna i investeringsbolaget Zero to Heaven och tidigare 30 år på Volvo.


Podd #251 – Erik Syrén om att investera i bolag
Hur resonerar en investerare när de utvärderar ett B2B SaaS-bolag? Och vad händer egentligen efter att investeraren har gått in som ägare?
I det här avsnittet av Sälj- och Marknadspodden pratar Anders Hermansson med Erik Syrén, tidigare entreprenör och vd på Lime Technologies och idag verksam på Monterro, där han bland annat sitter i investeringskommittén och är ordförande i flera portföljbolag.


Podd #250 – Automatisera marknad med AI
De flesta bolag som automatiserar med AI börjar i fel ände. De köper verktyg innan de förstår sina egna processer, och låter AI ta beslut de inte längre förstår. Hanna Musie förklarar var linjen faktiskt går.


Podd #249 – Signalbaserad försäljning
Signalbaserad försäljning - det nya svarta? Att förstå och utnyttja signalbaserad försäljning kan revolutionera hur du når dina kunder.


Podd #248: Marketing Automation en kommunikationsmotor som driver tillväxt
I detta avsnitt av Sälj- och marknadspodden diskuterar vi varför så många B2B-bolag misslyckas med att omvandla sina digitala investeringar till faktiskt kundbeteende och hur man istället bygger en kommunikationsmotor som driver tillväxt på riktigt.


Podd #247: Tillväxtmodellen
I detta avsnitt av Sälj- och marknadspodden dyker Lars Dahlberg och Anders Hermansson djupare in i vad som egentligen krävs för att lyckas med tillväxt i det moderna B2B-landskapet.










